Si të shfaqeni në "for you" në TikTok? - GO Digital Media
Preloader image
Back

Si të shfaqeni në “for you” në TikTok?

tik tok for you si te rrisni followers ne tik tok menaxhim i rrjeteve sociale marketing ne rrjetet socialePërfundimi në faqen “for you” të Tiktok është mënyra më e sigurt për të fituar shikueshmëri , ndjekës dhe ndoshta edhe sukses. Megjithatë, si çdo gjë që lidhet me mediat sociale, megjithatë, për të pasur sukses, duhet të përzieni teknikën me një dozë të mirë kreativiteti . Dhe gjithashtu pak fat, i cili nuk dëmton kurrë.

Ky artikull padyshim do të fokusohet në aspektet më teknike, d.m.th., mënyrat më të mira për të ndikuar në algoritmin Tiktok. Prandaj supozohet se të gjitha këto teknika nuk do të jenë shumë të dobishme, nëse nuk mbështeten nga përmbajtja origjinale .

Në vitin 2021, krijimi i përmbajtjes cilësore duhet të ishte rregulli zero për çdo profesionist në internet.

Çfarë ndikon në algoritmin e TikTok?

Tiktok nuk jep një informacion të saktë, por dha disa informacione bazë se si ju shfaq në seksionin “for you” .

  • Interesat e treguara nga përdoruesit: Tiktok gjithmonë do të propozojë video që janë afër asaj që intereson një përdorues. Përkundrazi, do të shmangë të tregojë atë që ka më pak rëndësi.
  • Informacioni: titulli, përshkrimi dhe hashtag- u përdoren për të marrë një ide mbi përmbajtjen e postimit.
  • Cilësimet e telefonit, si p.sh. gjuhën dhe vendndodhjen e caktuar .
  • Numri i shikimeve . Në fillim, video u ofrohet një grupi të vogël njerëzish. Sa më shumë njerëz ta shikojnë videon menjëherë pas publikimit, aq më shumë Tiktok do ta shpërndajë atë atë.
  • Ndërveprimet me videon: sa më shumë njerëz komentojnë dhe pëlqejnë, aq më shumë video-ja konsiderohet interesante dhe ia vlen të shihet.

Sa video duhet të ngarkohen në ditë?

Tiktok është një platformë që ngarkohet me sasi të mëdha përmbajtjesh të shkurtra.Algoritmi shpërblen llogaritë që postojnë shpesh dhe vazhdimisht .

Minimumi është 1 postim në ditë, vetëm sa për të mbajtur llogarinë aktive. Megjithatë, Tiktok rekomandon postimin 1-4 herë në ditë , në mënyrë që të garantojë gjithmonë përmbajtje të re për ndjekësit tuaj gjatë gjithë ditës.

A ju duket shumë? Në fakt videot e Tiktok janë rreth 60 sekonda të gjata, kështu që mund të regjistroni shumë prej tyre gjatë fundjavës dhe t’i postoni gjatë javës. Natyrisht, nevojitet një qasje profesionale ndaj mediave sociale, bazuar në një plan editorial të përgatitur paraprakisht që GO Digital Media mund ta përgatisë për ju.

A ka ndonjë moment për të përfunduar në “for you”?

Videot në “për ju” janë deri në 48 orë të vjetra, kështu që koha e publikimit mund të bëjë një ndryshim. Idealja do të ishte postimi kur njerëzit kanë më shumë gjasa të përdorin aplikacionin, në mënyrë që ata të mund ta shikojnë videon dhe të ndërveprojnë me të dhe t’ua kalojnë përdoruesve të tjerë.

Postimi disa herë në ditë ju ndihmon gjithashtu të kuptoni se kur audienca juaj është më aktive , pra cilat janë kohët më të mira për llogarinë tuaj. Mund të filloni me vlerësime të përafërta dhe më pas t’i përshtatni ato me rezultatet e marra nga videot e ndryshme.

Cilët janë hashtags më të mirë?

Thashethemet thonë se futja e hashtagut “#foryou” ose “#fyp” rrit shanset për të përfunduar në “for you” në TikTok. Është një legjendë urbane: ky hashtag specifik është i padobishëm. Nga ana tjetër, është e vërtetë që zgjedhja e hashtags të mirë ndikon në suksesin e një videoje në Tiktok.

Nuk ka hashtags absolutisht të mirë apo  të keq. Përkundrazi, duhet të zgjidhni disa hashtagë të njohur midis përdoruesve që synoni, duke përzier hashtagë të përdorur gjerësisht me hashtagë të tjerë më të veçantë . Kjo e bën më të lehtë gjetjen e përdoruesve të interesuar për përmbajtjen e postuar, të cilave, megjithatë, shumica e llogarive nuk i kushtojnë vëmendje.

 

Audienca e synuar, “niche”, gjithmonë fiton

Së fundi, rikthehemi tek rëndësia e “niche”. Disa mund të tundohen të përqendrohen në tema sa gjenerike aq edhe të njohura, me shpresën se do të përfundojnë në shumë “for you” dhe do të rriten shpejt. Në realitet, niche-t përfundojnë duke paguar më shumë.

Kur postoni një video, shikimet e para janë vendimtare për të fituar popullaritet. Sa keq që temat gjenerike janë edhe ato me më shumë konkurrencë , në të cilat është më e vështirë të biesh në sy. Përkundrazi, temat e veçanta prekin akordet e ndjekësve .

Videot unike dhe të veçanta kanë më shumë gjasa të përhapen brenda komunitetit , duke fituar ndjekës që janë vërtet të interesuar për përmbajtjen e llogarisë. Ata do të kenë më shumë gjasa të shikojnë video të reja dhe të ndërveprojnë, duke fituar autoritetin e tyre në sytë e algoritmit.

A jeni shfaqur ndonjëherë në “for you” të TikTok?

 

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ne përdorim Cookies për të përmirësuar shërbimin! Cookie Policy